DÜNYA KÖPEK FEDERASYONU

GENEL SEKRETERLİĞİ: 13, Place Albert 1er B - 6530 Thuin (Belgique)

___________________________________________________________________________


FCI-Standard N° 218 / 15.09.2010 / GB

 

CHIHUAHUA

(Chihuahuenyo)

Şivava yavrusu, chihuahua yavrusu, şivava, chihuahua, şivava sahiplendirme, chihuahua sahiplandirme, şivava şampiyon, şivava türkiye şampiyonu, şivava fiyatları, chihuahua fiyatları, satılık chihuahua, satılık şivava, süs köpekleri, süs köpeği
(Photograph taken from the internet)

TERCÜME: Natalya Bunyak

 

KÖKEN ÜLKE: Meksika

 

DİĞER ADI: Şivava

 

RESMİ ORİJİNAL STANDARTLARIN YAYIN TARİHİ: 28.07.2009

 

KULLANMA AMACI: Kompanyon (arkadaş ırkı)

 

SINIFLANDIRMA FCI: Grup 9, Bölüm 6

KISA TARİHSEL ÖZETİ: Chihuahua dünyanın en küçük köpeği olarak bilinir ve Meksika’nın en büyük eyaleti olan Chihuahua adını taşır. Meksika’da vahşi doğada yaşadığını ve ilk insan topluluğu olan Toltekler tarafından evcilleştirdiği, hatta kutsal kabul edildiği varsayılır. Eski bina ve duvarlar üzerindeki fresklerde «Tetiçi» adı altında bilinen küçük köpek resimlerine rastlanmaktadır. Bu heykelsi görüntüler bugünkü yaşayan Chihuahualara çok benzerler. 

GENEL GÖRÜNÜM: Bu köpeklerin kompakt bir vücut şekli vardır. Özellikle kafa yapısı elma şeklinde olmalıdır. Çok fazla uzun olmayan orak şeklindeki kuyruk, sırtın çizgisinin doğrultusuna kıvrılır. 

ÖNEMLİ ORANLAR: Vücudun uzunluğu omuzun yere yüksekliğinden biraz fazla olmalı. Erkeklerde istenen gövde yapısı kareye yakın olmalı. Dişilerde, üreme organlardan dolayı, biraz daha uzun gövde yapısı kabul edilmektedir. 

KARAKTER VE DAVRANIŞ ŞEKLİ: Çok cesur, hızlı, özenli, şen.

KAFA

KAFATA YAPISI:

Kafatası: Pek yuvarlak, elma şeklinde olmalı (bu ırkın özelliklerine ait bir husustur). Başında bıngıldak adı verilen çok küçük yumuşak bir bölge olmasına izin verilir ama bıngıldaksız köpekler tercih sebebidir.

Stop: İyi tamamlanmış, derin ve geniş. Profil bakıldığında 90 ̊ yakın açı oluşturuyor.


 

YÜZ KISMI:

 

Burun: Orta derece kısa, hafif kalkık. Herhangi bir renk olabilir.

Ağız ve burun bölgesi (somak): Kısa, profili düz görünür, kafatası tabanında geniş, buruna doğru incelen.

 

Dudaklar: Kuru, yapısı sıkı.

Yanaklar: Az belirgin ve çok kuru.

Çene ve dişler: Dişler makas veya kerpeten şeklinde kapanmalı. Ters ısırma, üstte veya altta çıkık çene yapısı, alt kesicilerin üst kesicilere erişmemesi veya herhangi üst veya alt çene pozisyonda başka aykırılık izin verilmez ve ciddi bir kusur olarak kabul edilir.

 


Gözler: Büyük, yuvarlak, çok etkileyici, ama dışbükey değil, tamamen koyu. Açık renk gözler kabul edilir, ama arzu edilmez. Mavi gözler veya iki farklı renk gözler kesinlikle kabul edilmez ve ciddi bir hata olarak kabul edilmelidir.

Kulaklar: Büyük, dik, yaygın, altı geniş, yavaş yavaş hafifçe yuvarlatılmış ucu doğru incelen.İstirahat halinde hafif yanlara çevirtilmiş ve 45 ° lik bir açı oluşturur.

BOYUN: Orta uzunlukta. Üst çizgisi hafif kemerli. Yapısı erkeklerde dişilere göre daha hacimli. Gıdık sarkık ve buruşuk olmamalıdır. Uzun tüylü olan köpeklerde «aslan yelesi» olması arzu edilir.

 

VÜCUT YAPISI: Kompakt ve iyi yapılı.

 

Üst çizgi: Düz.

Kürek: Az belirgin.

Sırt: Kısa ve sağlam.

Bel: Kesinlikle kaslı. Geniş ve güçlü, hemen hemen düz veya hafif mehilli.

Göğüs: Geniş ve derin, kaburgalar yuvarlak. Önden bakıldığında hacimli gibi görünüyor, ama aşırı değil. Yan bakıldığında dirseklere kadar geliyor. Ancak fıçı biçiminde değil.

 

ALT KISMI: Karın şekli gergin, hafif sarkık karın kabul edilir, ama arzu edilmez.

 

 

KUYRUK: Çıkışı yüksek, yavaş uca doğru sivrilen, tabanında kalın, orta uzunlukta, görünüş olarak düz. Kuyruk taşıma – türün önemli bir özelliği: Köpek hareket halindeyken yüksek eğri veya sırtın yatay çizgisine paralel, ucu sırta doğru daire şeklinde bükülür ve vücudun bel bölgesine denge verir. Hareket halinde kuyruk kesinlikle ayaklar arasında veya sırtın yatay çizgiye geçecek şeklinde taşınmamalı. Kuyrukta tüy yapısı köpeğin türüne bağlıdır ve vücuttaki genel tüy yapısına uyumlu olmalı. Üzün tüylü köpeklerde kuyruktaki tüyler uzun, oldukça kabarık "ponpon" gibi. Sakin halinde kuyruk inik ve hafif kavisli.

AYAKLAR

 

ÖN AYAKLAR:

Genel görünüm: Düz, yeterince uzun, önden bakıldığında dirsekler ile düz bir çizgi oluşturur. Yandan bakıldığında dikey görünür.

Omuz: Kuru ve orta kaslı. Dirsek açısı iyi olmalı.

Dirsek: Hareket esnasında özgürlüğü sağlayacak şekilde, güçlü ve vücuda sıkıca basılı.

Önkol: Düz ve iyi uzunlukta.

Bilek: Hafif eğimli güçlü ve esnek.

Patiler: Çok küçük, oval, parmaklar arası yeterince açık ama yayvan değil (kedi, tavşan patilerine benzemez). Tırnaklar özellikle kemerli ve orta uzunlukta. Patilerin yastık bölümü iyi gelişmiş ve çok elastiki.

 

ARKA AYAKLAR: Arka ayaklar iyi gelişmiş kalçalar kaslı, birbirine dik ve paralel. Dizler ve dirsekler aynı hizada. Uyluk, diz ve dirsek açıları iyi ve belirgin. Arka ayak eklem yapısı ön ayaklarla uyumlu olmalı.

Ayak beleği: Kısa, aşıl tendonu iyi gelişmiş. Arkasında bakıldığında iyi aralıklı, dikey ve paraleldir.
Patiler: Çok küçük, oval, parmaklar arası yeterince açık ama yayvan değil (
kedi, tavşan patilerine benzemez). Tırnaklar özellikle kemerli ve orta uzunlukta. Patilerin yastık bölümü iyi gelişmiş ve çok elastikli. Yasal yasağı olan ülkeler dışında fazla parmak aldırılmalıdır (kesilir).

YÜRÜYÜŞ/HAREKET: Adımlar geniş, yaylı, enerjik ve aktiftir, ilerleme esnasında ayaklar iyi ve güçlü itmeli. Arkadan bakıldığında ayaklar hemen hemen paralel hareket etmelidir, arka ayak izleri ön ayak izlerini tam takip eder. Artan hız ile ağırlık merkezi değişir ve patiler tek noktada basılır ( tek adım). Hareket her hangi çaba olmadan serbest ve yaylı kalıyor, başı yüksek, sırt – düz.

DERİ: Tüm vücut üzerinde pürüzsüz ve elastiki.

Post: Bu ırkın iki farklı çeşit post yapısı vardır.
Kısa tüylü: Tüyler kısa vücut boyunca sıkıdır. Ara tüylü (astar) olanlarda tüy yapısı biraz daha uzun. Göbekte ve gıdık bölgesinde tüyler daha seyrek, boyun ve kuyrukta olan tüyler biraz daha uzun, başında ve kulaklarda daha kısadır. Tüyler parlak ve dokusu yumuşaktır. Tüysüz köpekler kesinlikle izin verilmez.

Uzun tüylü: Tüyler yumuşak ve ipeksi, düz veya hafif dalgalı olabilir. Çok kalın olmayan ara tüy (astar) tercih edilir. Kulaklar - saçaklı, kuyruk tüyleri çok uzun. Ön ve arka bacakların arka kısmı çok tüylü, arka bacaklarda pantolon olması tercih. Çok uzun, yoğun ve kıvırcık tüylere kesinlikle izin verilmez.

Renkler: Bütün renkler ve renk kombinasyonları kabul edilir. MERLE (mermer) dışında.

( Genetik bazında çeşitli anomalilerle kilitli olduğu için yasaklı bir renk )


 

BOY VE AĞIRLIK: Bu ırkın sadece kilosu değerlendirilir, boy değerlendirilmez. İdeal ağırlık 1,5 – 3 Kg. Bununla birlikte 500 gr. - 1500gr. arası ağırlığındakiler kabul edelir. Ağırlığı 1,5 Kg az ve 3 Kg. fazla olan köpekler diskalifiye edilir.

HATALAR: Yukarıda belirtilen maddelerin dışında olan özellik dezavantaj olarak sayılır. Dezavantajlar belirlenip köpeğin sağlığına ve standartlara ne kadar aykırı olduğu, dereceli olarak değerlendirilir.

- Dişlerin eksikliği;
- Çift diş (kalıcı veya geçici);
- Çene deformasyonu;
- Sivri kulaklar;
- Kısa boyun;
- Uzun gövde;
- Kemerli veya oyuk sırt (Lordoz veya Kifoz);
- Eğik bel;
- Dar göğüs, düz göğüs kafesi;
- Kuyruk çıkışı yanlış, kısa ya da bükülmüş kuyruk;
- Kısa ayaklar;
- Çıkık dirsekler;
- Arka ayakların bir birine yakın olması.

 

CİDDİ HATALAR:

 

- Dar kafatası;

- Küçük, derin oturmuş veya çıkık gözler;

- Uzun namlu;

- Alt veya üst çenesi çıkık;

- Patella Çıkığı.

DISKALİFİYE EDEN HUSUSLAR:

 

- Agresif ya da çok çekingen bir karakter;

- Açıkça fiziksel veya davranışsal anormallik gösteren tüm köpekler diskalifiye edilir.

- Geyik tipi olan köpekler (atipik veya çok belirgin yapısı olanlar, çok hafif başı, uzun boyunlu, ince gövdeli, uzun uzuvlar olanlar). Dar veya hafif tip olan köpekler;
- Bıngıldak olan köpekler;

- Çene deformasyonu olan köpekler;
- Asık veya kısa kulakları;
- Son derece uzun gövdeli;
- Kuyruksuz köpekler;
- Uzun tüylü köpeklerde: çok, uzun, ince ve yoğun kürk;
- Kısa tüylü köpeklerde: tüysüz bölgeler var olması (alopesi);

- Merle (mermer) rengi;
- 1,5 Kg az ve 3 Kg’dan fazla ağırlık olanlar.

 

 

Not: Erkek köpeklerde iki testis tamamen gelişmiş ve yerinde olmalı.