YETİŞTİRİCİLERDEN KÖPEK ALMAK

Photograph taken from the internet.
Photograph taken from the internet.

 

    Eğer çok özel bir cins köpek alımı konusunda kararlıysanız lütfen koşarak en yakın pet shopa gitmeyin ya da internette resmini gördüğünüz bir köpeği satın almayın! Büyük ihtimalle bulduğunuz köpek "yavru üreten fabrikalardan" çıkma bir köpek olacaktır. Yavru üreten fabrikalar, çok büyük sayılarla yavru üreterek bunları pet shoplar ve internet üzerinden satan, Birleşik Devletler Humane Society’nin de 1980’den beri yeni düzenlemeler getirebilmek için uğraştığı yetiştiriciler olarak tanımlanabilir. Bu yavru üreten fabrikalarda hiç egzersiz yapmadan, tıbbi bakım ve şefkat görmeden hayatlarının tümünü kafeslerde geçiren doğurgan dişi köpekler için koşullar içler acısıdır. Bu köpekler doğuramayacak kadar yaşlanıncaya kadar doğurtulur, sonra da artık fabrikanın işine yaramayacak noktaya geldiklerinde terk edilir ya da öldürülürler. Buralarda üretilen köpekler arasında iç tohumlama dediğimiz (ensest) üretimler çok yaygındır, bu yüzden de bu yavrularda genetik mirasla aktarılan hastalıklar çok sık görülür. Ancak eğitimsiz köpek severlerin pet shop vitrinlerinde görüp de âşık olduğu yavrulardan büyük paralar kazanıldığı için bu karanlık operasyonlar hala kendi ölçülerinde başarıyla hüküm sürmektedirler.

Eğer çocuğunuz "vitrinde gördüğü yavruya" ilgi duyarsa, bunu ona yavru fabrikalarındaki hayvanların normal bir hayatları olmadan kafeslerde yaşamalarının, hiç yürütülmemelerinin, egzersiz yaptırılmamalarının, hiç yıkanmamalarının ve hiçbir tür bakım görmemelerinin ne kadar yanlış olduğunu anlatma fırsatı olarak kullanın. Ben nasıl müşterilerime dengesiz davranışları ödüllendirmemelerini öneriyorsam siz de yavru üreten fabrikalardan para kazanan bir insanı ödüllendirmemelisiniz.

İnternet de potansiyel köpek sahiplerine benzer sorunları taşımaktadır. İnternet size sadece bir fotoğraf sunar ve siz de ona hemen âşık olursunuz. Bu aynı zamanda web sitesi kullanan pek çok barınak ve kurtarma organizasyonu için de oraya gitmeden neler umabileceğinizi gösteren büyük bir yardımcı araç haline geldi. Fakat özellikle köpeğinizi uzaktan sipariş ediyorsanız ve bir yetiştiriciyle muhatapsanız bu durum tıpkı poker oynamak gibidir. Muhatap olduğunuz yetiştirici yasal bile olsa, onunla kişisel olarak karşılaşmanın, tesisinin koşullarını görmenin ve alacağınız köpeğin anne babasını gözlemlemenin yerini hiçbir şey tutamaz. Sonsuz internet âleminde, tıpkı yavru üreten fabrikalarda olduğu gibi sadece para kazanmakla ilgilenen insanlara rastlama şansınız çok yüksek. Elbette şanslı olabilirsiniz ama ben eski kafalı bir adamım ve anne babayı mutlaka görmek isterim.

İnsanların bu kadar ahlaksızca, bir kuruş fazla kazanmak için hayvanları suiistimal edebildiği bir dünyada, saygın bir yetiştiriciyi nasıl bulacaksınız? Veterinerinizden, yerel yetiştirici kulüplerinden, AKC ve diğer sertifikalı köpek şovları ya da yarışmalarında bu konuda referanslar alabilirsiniz. Eğer sonunda sizden hiç soru sormadan köpeği alıp gitmenize izin veriyorlarsa bilin ki bunlar yeterince işinin ehli ve sorumlu yetiştiriciler değillerdir; sakın sadece köpeğinin kâğıtları (şecere evrakları) var diye yakınınızdaki bir yetiştiriciye gidip oradan şirin bir yavru seçmeyin. İyi bir yetiştirici, orada gördüğünüz her köpekle ilgili sorabileceğiniz her soruya cevap verir, köpeğin şeceresini çok iyi bilir (anne babanın olduğu kadar büyükanne ve büyükbabanın da huylarını kapsayacak şekilde) ve daha önce kendisinden köpek almış insanlardan oluşan bir referans listesine sahiptir. Sağlık durumları ve huyları ile ilgili bir fikir sahibi olabilmek adına ben hep anne babayı görmek isterim. Birleşik Devletler Humane Society bir yetiştiricinin gerçek olup olmadığını anlayabileceğiniz ve internetten kolayca indirebileceğiniz mükemmel bir liste sunmakta. Bu listede yer alan bir yetiştiriciye gittikten sonra hala şüpheleriniz varsa, duygularınıza bir set çekin ve oradan uzaklaşma cesaretini gösterin. Çünkü eğer bunu yapmazsanız, genetik anomaliler taşıyan ya da normal sosyalleşme becerilerine sahip olmayan bir köpeğe hem çok para harcayacaksınız hem de ömür boyu bağlı kalacaksınız ki her iki koşulda da bu size ve ailenize sadece finansal zarar değil aynı zamanda yıllar süren bir üzüntü kaynağı olacak.

İyi bir yetiştirici köpek almanın avantajlarından biri de yetiştiricinin, seçtiğiniz köpeğin bütün DNA geçmişine sahip olmasıdır. Siz aileniz için doğru enerji seviyesinde köpekler yetiştirdiğini de sorabilirsiniz. Polis departmanına ya da arama kurtarma gruplarına köpek yetiştiren bir kişi muhtemelen daha yüksek enerjili köpekleri tercih edecektir. Bu şekilde aradığınız enerji seviyesindeki köpeği bulmak için daha fazla şansınız olacaktır.

Doğru yetiştiriciyi bulduğunuzda, gözünüze çarpan en şirin yavruya ya da gözlerinizin içine bakan ergen köpeği almak için acele etmeyin. Benim tavsiyem en az üç köpeği karşılaştırmanız yönünde edebilirsiniz. Bir batında doğan köpeklerin bile çok farklı enerji seviyelerinde olacağını unutmayın. Eğer yüksek enerjili bir köpek istemiyorsanız, arka ayaklarının üstünde zıplayarak göğsünüze tırmanmaya çalışan yavru sizin aradığınız köpek değildir. Aynı şekilde, köşedeki utangaç bebek de gönül telinizi titretebilir ama ailenizdeki kalabalık ve gürültücü çocuk ortamı, özgüveni düşük bir köpeği rehabilite etmek için uygun olmayabilir (genellikle yavrular arasında en çelimsiz olanı özgüvenle ilgili sorunlar taşır). Eğer ilgilendiğiniz köpek yeterince büyükse onu hemen kardeşlerinden ayırın ve daha rahat gözlemleyebileceğiniz boş bir alana çıkarın. Çevresine ilgisi nasıl? Yeterince şeffaf ve davranışlarıyla ilgili hafif uyarılara açık mı?

Onunla yürüyebiliyor musunuz ve sizinle bir tür bağ kurabilecek gibi mi?

Sorumluluk sahibi yetiştiriciler, yavru en az iki aylık olmadan onu almanıza izin vermezler. Bunun sebebi de köpeğin kişilik gelişiminde bu ilk iki ayın çok hayati bir öneminin bulunmasıdır.

 

 

YETİŞTİRİCİLERDE YAPILMASI GEREKENLER

 

1. Mükemmel şöhreti olan bir yetiştirici bulun. Birleşik Devletler Humane Society’nin www.HSUS.org adresi düzgün yetiştiricileri tanımlayabilmeniz için çok güzel bir liste içerir. 

2. İlgilendiğiniz ırkla ilgili araştırma yapın. Bir köpek ne kadar safkan olursa, davranışlarının ırk özellikleri taşıması da o kadar muhtemeldir.

3. Ailenize uyum sağlayabilecek doğru enerjideki köpeği bulabilmek için olabildiğince çok köpeği mukayese edin.

4. Tercihen yetiştiriciden ayrılmadan önce ya da evinize geldikten ama içeri girmeden önce mutlaka köpekle yürüyüşe çıkın.

 

Köpeğinizi nerede bulursanız bulun, yeni hayat arkadaşınızı evinize getirdiğinizde coşku dolu günler başlayacaktır. İster inanın ister inanmayın, en basit olayları bile ele alış şekliniz köpeğinizi seçmede gösterdiğiniz özen kadar önemlidir.

 

Cesar Millan, ''Ailenin bir Üyesi'' kitabından alıntı