Chihuahua ve dikleşme problemli kulaklar

 

Dikleşmede problem yaşayan, kulaklarda kıkırdak dokusu yumuşak olan Chihuahua cinsi köpeklerde çok fazla rastlanan bir sorundur. Standarda göre bu köpeklerin kulakları büyük ve dik, tabanda geniş uçlara doğru sivrilen ve hafif yuvarlak olmalıdır.

Yarı kalkık kulaklar dezavantaj, sarkık kulaklar ise köpeğe yarışlarda diskalifiye eder.

Bu problemlerin nedenleri hakkında konuşalım.

 

  1. Yanlış çift seçimi, iki köpeğin genetik olarak yumuşak kıkırdak dokusu;
  2. Dişinin hamilelik döneminde beslenmeden kaynaklanan problemleri;
  3. Yavrunun doğduktan sonra, özellikle ilk aylarda yeterince anne sütü, vitamin ve mineral alamaması. Yani hatalı beslenme.
  4. Bilinçli olmayan ve dikkatsiz sahiplerden kaynaklı problemler. Bu arada köpeğin başını severken kesinlikle kulaklarından sevmeyin. Seveceksiniz eğer kulaklarının arasından sevin. Nazik ve yumuşak kulak kıkırdağı, katlama ve kırılma sonucu asılı kulaklarına yol açabilir.

 

Uzun tüylü Chihualarda yumuşak ve dikleşme sorunu olan kulaklara daha sık rastlanır. Kulaktaki güzel ve uzun tüyler çok ağır olabilir ve bundan dolayı kulak tam olarak dikleşmeyebilir. Bazen kulak kıkırdağı güçlü bile olsa çok büyük olduğu için, kendi ağırlığı altında dikleşmeyebilir.

Diğer bir etken ise aşı veya diş değişimidir. Dimdik olan kulaklar aniden sarkabilir. Dişler değiştikten sonra kulaktaki kıkırdaklar gene sertleşip kulakların dik durmasını sağlarlar. Fakat bazen kıkırdakta oluşan ezik hayat boyu geçmez.

Bu çok özel ve her yavru için farklılık gösteren bir konudur. 1 aylık olan yavruların kocaman dik kulaklar olabileceği gibi, bazı yavruların kulakları daha küçüktür ve 3-4 aya kadar dikleşmeyebilir veya dişleri değişene kadar dikleşmeyebilirler de.

Yavrunun kulak yapısını yeterince sert değil ise 3-4 aylık iken destek koymak faydalı olacaktır. Destek 1-3 hafta arası kulakta kalabilir. Bu süre dolduktan sonra destek çıkarılıp durum değerlendirmesi yapılır. Gerekiyorsa destek 3-4 gün sonra tekrar konulabilir.

 

Zamanında müdahale etmek çok önemli. Sebebi ne olursa olsun durumu düzeltmek için kolayca uygulayabileceğiniz bir yöntem tavsiye etmek istiyorum.

 

Bunu için bazı araç-gereçlere ihtiyacınız olacak.

 

  1. Kumaş bazlı hipoalerjenik medikal flaster, rulonun genişliği 2-2,5 cm. Farklı yapışkan malzemeler kullanmak kesinlikle yasak! Elektrik, kırtasiye veya inşaatta kullanılan bantlar kesinlikle bunu için uygun değil. Yapıştırıcıda kullanılan kimyasal maddeler ve hava geçirmeyen malzemeler kulak içi çürümelere ve ciddi cilt alerji reaksiyonlara neden olabilir.
  2. Makas;
  3. Destek (sert ince karton veya plastik defter kapağı, kürdan veya kibrit bu amaç için uygundur). Bütün sivri uçları kesiyoruz, destek çok hafif ve kulak uzunluğundan biraz kısa olmalı;

 

Kulağın iç kısmını hazırlıyoruz (ispirto veya kolonya kullanarak dezenfekte edip kirden ve yağdan arandırıyoruz ve kurutuyoruz). Kulak boyuna ve çizgisine uygun, yaprak veya damla gibi bir kulak için iki adet kalıp kesiyoruz. İki yaprak arasında, tam ortasında kulak çizgisine uygun destek koyuyoruz ve iki yaprağı birbiri ile yapıştırıyoruz. Yapıştırırken bir tane yapışkan tarafın dışarıda kalmasına dikkat edin. Bu kalıp kesinlikle düz, buruşuksuz ve çizgisiz olmalı.

Destek kulağın iç bölümüne yerleştirip yapıştırmalı. 1-2 gün desteği çıkartmaması için yavru çok sıkı kontrol altında tutulmalı.

Bu zaman içerisinde, kalsiyum, vitamin ve mineral takviyesi yapın. Bıçak ucunda veya bir yeşil mercimek tanesi kadar hayvansal jelatini sıcak suda eritip günde 1 kere yemekle birlikte verebilirsiniz. Kulak masajı da çok iyi sonuç verebilir. Bunu için baş parmak dış tarafına, işaret ve orta parmakları kulak iç tarafına yerleştirip her fırsatta yumuşak bir şekilde masaj yapabilirsiniz.

 

Veterinere danışarak kıkırdak dokusu güçlendirici vitamin ve mineral kompleksi isteyin.

 

Eczaneler de sorabilirsiniz:

 

GLUCOSAMINE CHONDROITIN COMPLEX
Eklem ve kıkırdakların korunması ve onarılması. Glucosamine sülfat tırnak, tendon, deri, göz, kemik ve ligament oluşumunda önemli rol oynar. Glucosamine'in eklemlerdeki en önemli fizyolojik fonksiyonu kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamak, bunun yanında da kıkırdağa sülfür girişini sağlamaktır. Özet olarak kıkırdağın sadece oluşumunda değil beslenmesinde de önemli bir rol oynar. Chondroitin sülfat ise kıkırdak, kemik ve tendonlar için en önemli maddelerden biridir. Glucosamine sülfat GAG sentezini stimüle ederken chondroitin sülfat kıkırdağı bozan enzimleri inhibe eder. Bu iki kıkırdak koruyucu ajan, farklı etki mekanizmaları olduğu için birbirlerini tamamlamaktadırlar. Bunun yanında formülde bulunan Vitamin C, koruyucu ajanların kıkırdağa absorbsiyonunu hızlandırır. Manganez ise normal ve sağlıklı kıkırdak yapısı için gereklidir.
Chihuyahua yavrular için kullanım önerisi: Günde 1 kere mercimek tanesi kadar yemekle birlikte verebilirsiniz.

 

31.05.2012