Chihuahua beslenmesindeki temel öğeler

 

HANGİ GIDALAR CHİHUAHUA VE DİĞER KÖPEKLERİ İÇİN UYGUN DEĞİLDİR VE TEHLİKELİDİR.

İnsanların kullanıldığı gıdalar genellikle köpekler için uygun değildir, besin diğeri çok düşük, hatta tehlikeli olabilir. Bunu biliyor muydunuz?

Örneğin fındık yüksek fosfor oranı içeren bir yiyecek, köpeklerde zaman içresinde böbreklerde taşlarının oluşumuna ve kemik dokusunda bir takım bozukluklara neden olabilir (kemiklerde deforme ve kırılganlıklara yol açar). Ceviz ve çikolata köpekler için zehirlidir. Soğan, özellikle çiğ, anemiye yol açabilir, soğanın içinde bulunan madde köpeklerde kırmızı kan hücrelerini yok ediyor.

Yüksek protein ve fibrin oranı içiren baklagiller, bağırsak mikro florası’nın aktivite artışı, mide şişkinliği ve aşırı gaz oluşumuna, mide kramplarına ve ağrısına neden olmaktadır. Soya ise midesinde protein emilimi engelliyor.

Tatlı biber midesinde ülsere yol açabilir. Tuzlu gıda, füme et ve balık, tansiyon artışı ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor.

Tuzlu, baharatlı ve yağlı kızartılmış veya ızgara etler de köpekler için uygun bir gıda değildir. Şeker içeren gıdalardan kesinlikle kaçınılması gereklidir. Yetişkin köpekler taze sütü hazım edemezler ve ishal olurlar. Sadece az yağlı yoğurt ve az yağlı ekşimek onlar için yararlıdır. Kemiklerden; özellikle ince tavuk, diğer kuş ve tavşan kemikleri köpeklere kesinlikle verilmez. Tavuk derisi de verilmemesini tavsiye ederim.

 

UYGUN BESLENMENIN TEMEL ELEMANLARI

Doğru beslenme nedir?

Köpek bir etobur hayvandır. Ancak Chihuahuaların sadece etle beslemek zorunda olduğu anlamına gelmez. Dengeli beslenmesi için gerekli protein, karbonhidrat, mineral (kalsiyum, fosfor vs) ve vitaminler sadece etle beslendiği zaman yeterli olamaz. Köpeklerin eski atası kurtlar bu sorunu oldukça basit çözerler. Özellikle otçul hayvanlarla beslenirler. Yakalamış olduğu hayvanı derisi, midesi ve bağırsaklarıyla birlikte ve orada bulunan tüm içeriğin tamamını yerler.
Bu nedenle, protein, mineral, karbonhidrat ve vitamin ihtiyacını bu şekilde karşılamış oluyorlar.

Evde beslenen köpeklerin yiyeceği; İlk baştan sağlıklı, ondan sonra lezzetli ve çok içerikli olmalıdır.
Chihuahuaların her köpeğin olduğu gibi günlük menüsünde beş temel bileşeni içermelidir:
- Proteinler;
- Yağlar;
- Karbonhidratlar;
- Mineraller;
- Vitaminler.


Bu bileşenlerin her biri göz ardı edilmemelidir.
Protein (protein) et, balık, peynirde (tuzsuz, mümkünse yağsız ev yapımı ekşimek) bulunur.
Karbonhidratlar - buğday, pirinç, patates, ekmek, makarna, vs gibi ürünlerde.
Yağ kısmen et içeriyordu. Eğer köpek yağsız etle besliyorsa, et yemeğine biraz bitkisel yağ eklenmelidir.
Mineraller ve vitaminler genç veya yaşlı, sağlıklı ya da hasta her köpek için son derece önemlidir. Vitamin ve mineral takviyelerini veterinerlerden veya pet shoplardan satın alabilirsiniz.

PİŞMİŞ VEYA PİŞMEMİŞ GIDA; HANGİSİ DAHA YARARLI?

ET Sığır eti, dana eti, at eti (kas kısmı), yanı sıra, tavuk ve deniz balığı (fileto). Bazen işkembe, böbrek, karaciğer, kalp gibi, yan ürünler verebilirsiniz fakat haftada birden fazla olmasın. Etin pişmiş olmasına dikkat edin, hem hastalıklardan korumuş olursunuz (çiğ et içinde bağırsak kurtların larvaları olma olasılığı çok yüksek) hem de pişmiş et köpeklerin midesinde daha çabuk hazım olur. Domuz eti tamamen köpeklerin diyetin dışında tutulmalıdır çünkü Toksoplazma enfeksiyonu ve çok tehlikeli Aujeszky's hastalığı taşıyıcı olabilirler. Nadiren kemiksiz pişmiş tavuk eti verebilirsiniz (göğüs kısmı).

BALIK sadece deniz balığı verilebilir, et kısmı kemiksiz haftada 1-2 kere (Pollock balığı hariç)

HUBUBAT Pirinç, mısır, yulaf, buğday sadece hububat şeklinde olabilir.
MAKARNA Fazla pişmiş olmalı.
PATATES Tuzsuz haşlanmış ve kabuklu tercidir.

SÜT ÜRÜNLERİ Az yağlı süzme peynir ve ev yapımı ekşimek tercidir, kefir, bio yoğurt. Kalsiyum yönünden zengin besinler. Bunlar son derece kolay sindirilebilir ve aynı zamanda potasyum ve iyot içerir. Rendelenmiş kaşar peynirini çok seviyorlar, onlar için ana yemeklerin çok güzel bir tatlandırıcısı olabilir.
SEBZE İyi pişmiş (buğulama ya da haşlanmış) sebzeler midesinde emilir. Çünkü köpek neredeyse gıdaları çiğnemeden yutarak yerler. Bu yüzden sebzeleri pişirmiş veya rendelenmiş verin. Sebzelerin üzerine 1 \ 2 kahve kaşığı zeytin yağı ya da yağlı yoğurt ekleyin. Rendelenmiş havuç uçucu yağlar bakımından zengin çok faydalı. Ayrıca havuçtaki bulunan karoten köpeğin rengini daha parlatır ve koyu pegmentasyon üretimine yardımcı olur.
MEYVE Bütün taze meyveler çok yararlıdır.Özellikle faydalı olan elma ve muzdur. Elma pektin açısından zengin bir vitamin deposu olup, mideyi çalıştırır ve sünger gibi bağırsaklardan tüm zararlı maddeleri emer. Muz potasyumun doğal bir kaynağıdır. Muzun hafif isal giderici etkisi vardır, püre halinde veya küçük parçacıklar olarak verebilirsiniz.

Haftada bir (fazla olmasın) pişmiş yumurta veya omlet verebilirsiniz. Salmonella adı verilen bakteriler yakalama riski olduğu için çiğ yumurta vermekten kaçınınız.

 

CHIHUAHUA MENÜSÜ NASIL OLMALI
Eğer Chihuahua için ev yapımı yemeklerle beslenmeye karar verdiyseniz, yukarıdaki bahsedilen gıdaları dikkate alarak yemek hazırlamalısınız. Günlük öğün miktarı köpeğin yaşına, boyuna, kilosuna ve yaşam tarzına (sportif veya pasif) bağlıdır.

 

Deneyimlerime dayanarak bir yetişkin chihuahua için toplam kilo başına günlük 50 ile 80 gram arası yemek miktarı gereklidir. Yani 2 kilo yetişkin bir köpek için günlük yemek miktarı 100 ile 150 gr. arasıdır. Aktif bir hayat yaşayan, açık havada düzenli oyun ve yürüyüş yapan köpeğin günlük yemek miktarı 150 gr. ise – 100 gr. proteinden ve 50 gr. bitkisel gıdadan olmalıdır. Mineral ve vitamin takviyesi kilo ve boya uygun her gün rutin olarak verilmesi gerekilidir. (reçete dikkatli okuyun).

Yetişkin bir köpeğin sabah ve akşam günde iki kez beslemesi yeterli olacaktır, ana yemekler arası köpeklere özel yapılan (kesinlikle insan gıdası olmayan) bisküvi, galeta veya büyük baş hayvandan yapılan çiğneme çubukları verebilirsiniz.
Ek olarak meyve verebilirsiniz.

Gebe ve emziren köpeklerin menüsü biraz farklı olmalı. Hamelliliğin 6 haftasından itibaren günlük mama miktarını yavaş yavaş 1/3 (50 gr. gibi), fosfor ve kalsiyum miktarını 1,5 katı kadar artırması gerekir. Yavruları emziren köpeğe sütlü çay verebilirsiniz (2/3 çay + 1/3 süt), bu karışım süt üretimini ve miktarını artırmaktadır.

Yaşı olan ve yaşlı köpeklere, yüksek kaliteli ve sindirimi kolay olan yiyeceğe ihtiyacı vardır.

HAZIR MAMALAR

Hazır mama ile beslenen köpekler için vitamin ve mineral değeri hesaplamak zorunda değilsiniz, üretici firma sizin yerinize dikkatli bir şekilde bunu yapmıştır. Kaliteli, profesyonel bir mama kullanın. Her poşetin üzerinde kilo başına verilecek günlük miktarlar yazılmaktadır. Köpeğin yaşına ve yaşam tarzına uygun bir mama kullanmayı dikkat edin, çünkü her yaşa göre protein, yağ, vitamin ve minerallerin ihtiyaç değerleri farklıdır. Kuru mamayı hafif ıslatarak da verebilirsiniz. Aynı marka konserveler köpekler için daha lezzetli olabilir. Gene de kilo başına üreticilerin tavsiyesi ile verilen miktarlara göre konserve tek basına, kuru mama ile veya rendelenmiş sebzelerle karıştırarak verebilirsiniz.

Kalan yumuşak gıdalar (konserveler veya karıştırılmış gıda) yemekten sonra mutlaka kaldırılması veya kalıntı temizlenmesi gerekilidir. Kuru mama bozulma riski olmadığı için, sizin tercihinize göre, tabakta kalabilir ve sizin köpeğiniz gün içerisinde azar azar yiyerek onu bitirebilir. Dişlerde oluşan taşlar açısında (chihuahualarda çok sık rastlanan bir sorun) kuru mama yararlı olabilir çünkü taşın oluşumunu ve çıkarılması için yardımcı olur.

Tavsiye edilebilecek olan profesyonel mama üretici firmaları "Royal Canin", "Eukanuba", "Hill’s", "Bocsh", bu mamalar güvenilir, köpekler için lezzetli, vitamin ve mineral açısından dengeli. Profesyonel mamaları kullandığınızda takviye olarak vitamin ve mineral verilmesine gerek yoktur. Ayrıca bu firmalar sadece sağlıklı köpeklere değil farklı problemleri olan köpekler için (diyet) mama da üretmektedir. Ben chihuahua yetiştirici olarak "Royal Canin" marka mama kullanıyorum.

Ve çok dikkat edilecek olan su konusu. Yiyecek öğünü atlatmış veya unutmuş olabilirsiniz fakat taze ve temiz su kabında her zaman hazır olmalıdır. Bunu hiç bir zaman unutmayın !!!

 

''Bosphorus Kingdom''   12.05.2013