Chihuahua özellikleri 

 

Photograph taken from the internet.
Photograph taken from the internet.

 

Kocaman gözler, büyük kulaklar, mükemmel karakter ile hiçbir şeyden korkmayan…

Chihuahua – bu minicik, sevimli canlı kalbini çaldığı çoğu insanın dünyada en sevdiği pet arkadaşlarının arasında yer almaktadır.

Ev ve seyahat için en uyumlu olan, kesinlikle problem yaratmayan bir ırk.

Dünyada bu ırka sahip olan insanların sayısı her geçen sene artmaktadır. Çok eski tarihlere dayanan bu ırk uzmanlar tarafından bilimsel ve arkeolojik araştırmalar ve tartışmalara neden olmaktadır. Irkın anavatanı hakkında birkaç tane popüler söylev vardır. Bazı bilim adamları kökeni Avrupa’dan, bazı ise Doğu(Çin) kökenli olduğunu düşünmektedir. Ama birçok bilim adamlar bu ırkın Kuzey Amerika Meksika kökenli olduğunu inanıyorlar. Kuzey Amerika'nın güneyine seyahat seferleri 1800'lerde çoğaldı. Chihuahua nihayet Avrupalı ​​gezginler tarafından fark edilmiş ve Avrupa’ya getirilmiştir. Orada da küçük boylarından dolayı çok popüler olmuşlardır.

Irk olarak Meksika’nın Chihuahua eyaletinde 1850 yılında keşfedilmiş ve detaylı şekilde kayıtlara geçmişlerdir. Ancak 50 sene sonra, 1904 yılında Midzhet (Midget) adlı bir Chihuahua köpeği American Kennel Club’e resmi olarak tescil edilmiştir. Milli Chihuahua kulübü ise 1923 yılında kurulmuş. 1960 yıllarda Amerika’nın en popüler köpeği statüsüne girmeyi başarmıştır.

 

 

Photograph taken from the internet.
Photograph taken from the internet.

Chihuahua boyu 15-23 cm ve kilosu da 1-3 kg arası değişir. Kısa postu ve uzun postu olan iki farklı türe ayrılırlar. Kısa tüylü olan köpekler tüyleri düz, parlak, yumuşak, sıkı ve vücuduna yatay olmalıdır.

Uzun tüylü olan köpeklerde tüyler uzun düz veya dalgalı, fakat kesinlikle kıvırcık ve çok yoğun değildir. Uzun tüylü Chihuahualarda alt kürk (astar) olmalıdır. Uzun tüylü olan köpeklerde kuyruk biraz daha uzun ve süslü, gıdık bölgesinde uzun tüylerden oluşan yelesi vardır. Her iki tür farklı renkler veya renk karışımlardan olabilir.

Korkusuz, son derece canlı, gururlu, dikkati ve aktiftirler.

Sahiplerine karşı çok duygulu ve sürekli kendi sevgisini ifade eden bir köpektir. Doğru bir önderlik olmadan oldukça inatçı bir karaktere sahip olabilir, dikkat edilmesi gereklidir. Eğer sahibi eğitim konusunda meraklı ise; eğitimde büyük köpeklere bile taş çıkartacak kapasiteye sahip olan bir ırktır.

Chihuahualar soğuğa pek dayanıklı bir ırk değildir, bu yüzden hava şartları kötü olduğunda üzerine sıcak bir kazak veya kaban giydirebilirsiniz.

Çok küçük ırk olduğu için küçük evi olan veya gezdirmek için her zaman vakit bulamayan kişilere bile uygun arkadaş olabilir. Chihuahualar için evlerimiz yeterli hareket ihtiyacı sağlayabilir ve rahatlıkta özel köpek tuvaleti (köpek tepsisi) üzerinde veya balkonda kendi ihtiyaçları gidermeye alışabilirler.

Mükemmel bir eşlik köpeğidir; çok az bir yer kapladığından ve fazla kilolu olmadığında her yere giderken size eşlik edebilir. Bütün ev üyelerine karşı yakınlık duygusu içinde olup, aile içinden tek birini lider seçer. Diğer evcil hayvanlarla (kedi, kuş, fare) çok rahatlıkla arkadaşlık kurabilir.

Ortalama yaş ömrü 15 yıldır.